História

Cementové dlažby (tiež známe ako Terazzo alebo Mettlach) sú tradíciou, ktorá sa zrodila vo Francúzsku v druhej polovici roku 1800.  Spočiatku to bol luxusný produkt, ktorý si mohli dovoliť len veľmi bohatí ľudia. Neskôr , vďaka technológii začala narastať výroba týchto krásnych dlažieb. Na začiatku minulého storočia, sa stala veľmi populárnou, najskôr v západnej Európe, následne v koloniálnych krajinách Strednej a Južnej Ameriky, Karibiku, najmä na Kube (v USA dnes nazývané taktiež , "kubánske dlaždice" ), a bývalej juhovýchodnej Ázie portugalskej kolónie v severnej Afrike.
 
 
Na prelome storočí sa dostávajú aj do Budapešti. Po druhej svetovej vojne, vďaka technológiám boli ručne vyrábané cementové dlaždice neustále vytláčané z trhu, mnoho výrobní a tovární zaniklo. 
Dobrou správou je, že pred niekoľkými rokmi celá Európe prechádzala renesanciou, a tieto krásne dlaždice tak opäť objavili interiéroví dizajnéri a opäť krášlia mnohé interiéry. Vznikajú nové továrne pre ručnú výrobu, čím sú tieto originálne dlaždice opäť dostupné.